Gamebook

Nářek mrtvého světa, 2017
Autor: Jan Kšanda
Cena: 170 Kč (+48 Kč poštovné)

Poklidný život na ranči uprostřed amerického středozápadu naruší nečekané události. Po té, co váš rodný ranč napadnou nájezdníci, zabijí vašeho otce a unesou vaši sestru jste donuceni vyrazit na cestu přes celý Wyoming, abyste jí zachránili. Z příbehu a prostředí silně vane odér starého dobrého Fallouta, což autor sám ani nepopírá a směle tvrdí, že jeho kniha je inspirovaná právě touto legendární počítačovou hrou.
Však první věta hned úvodu zní ,,Válka se nikdy nemění“ Ať už se jedná o setkání s kmenem kanibalských indiánů, návštěvu města, kde o moc bojuje fanatická cirkev a mafie, tak vždy budete mít možnost řešit danou situaci více než jedním způsobem.
Autor Jan Kšanda zde na více než 300 odkazech uvádí opět v život mechanismy, dobře známe z knih S. Jacksona a I. Livingstona a obohacuje je o mnoho dalších prvků jako je např. dovednost, reputace nebo systém hodů kostkami.
Největší devízou jsou právě ony dovednosti. Na začátku si vyberete jednu z nich (Tvrďák, Chmaták, Chytrák, Skautík) a pak už záleží na vás, jak nastálé situace budete řešit, jestli útěkem, bojem, použitím předmětu nebo dovednosti. Ty mají vliv dokonce i na náhodná setkání, kdy třeba za Chmatáka potkáte jiné osoby, než za Tvrďka apod.
Reputace zase bude mít vliv na to, jak vaše postava příběh zakončí a co jí následně potká. Kromě toho autor brilantně zpracoval zakončení knihy, kdy vám podle toho, jak jste hrou procházeli nabízí následky vašich činů. Buď můžete Wyoming obrátit v chaos, nebo z něj udělat přívětivé místo nebo se nemusíte do ničeho motat a svět zůstane stejný. Záleží na vás.
Další zajímavostí je, že vám kniha nabídne tři různé obtížnosti hry a je jen na vás, kterou zvolíte. Odkazy jsou zde trochu delší, než u klasických gamebooků, což vytváří více románový než herní dojem a celý děj plyne poměrně rychle, takže nečekejte nějaké hlubší noření do různých problémů. Za to jich na své cestě potkáte opravdu hodně. V tomto ohledu je dynamika děje velmi dobře propracovaná a příběh je díky tomu po každé jiný. Pro fanoušky gamebooků, post apa a Falloutu by se tato kniha dala označit jako povinná četba.
Autor knihu tvořil ve volném čase jako koníček a vydává ji na vlastní náklady. Mimo jiné je tvůrcem dalších dvou gamebooků z prostředí fantasy světa. Nářek je tedy jeho třetí knihou.

Objednat knihu zde