Van Graffové

 

Van Graffové z Reddingu se během desetiletí po zničení Enklávy rychle vrátili zpět na výsluní a začali obchodovat se zbraněmi a dalšími vysoce hodnotnými komoditami, jako je například zlato. 

Jejich moc vzkvétala z bezohlednosti velké Matriarch – matky rodiny a vůdkyně, která spoléhala na všech svých deset dětí. Ty pověřovala těmi nejchoulostivějšími úkoly, aby množila větve své obchodní říše.

Van Graffové se v minulosti mnohokrát střetli s NCR a odmítli se podřídit těmto rádoby demokratům. Obvykle používali své bohatství k jejich podplácení. Jak rostla síla NCR, přestávala tahle metoda fungovat, vzájemné střety se čím dál tím častěji měnily v otevřené ozbrojené potyčky a čím dál tím častěji končily pro Van Graffy hořkou porážkou.

 

Van Graffové tak postupně ztratili schopnost čelit NCR za alespoň trochu rovných podmínek, protože republika vyrostla v dostatečně velkou a mocnou na to, aby postavila armádu, převyšující jakoukoli sílu, kterou Van Graffové dokázali kdy shromáždit.

Řešením bylo rozšířit svůj vliv jinými prostředky – jako je vstup na trh v New Renu a ohrožení mocenského monopolu Wrightů, dále potom zajištění nových trhů na východě, například v Mohavské pustině nebo na severovýchodě v Salt Lake City a Black Hills.

A právě poslední jmenovaný region zajímal Matriarch a její rádce nejvíce – jako skrytý klenot, dezert, který si schováváte až na konec. Realizovat plány ohledně založení pobočky v Black Hills měla Matriach už dávno, ale k akci se rozhoupala až koncem roku 2255. 

 

Jako vhodný materiál pro takovou práci byl vybrán Špinavec Luca – jeden ze synů, který se měl stát hlavou tamní organizace. S tímto rozkazem, plnou karavanou a početnou skupinou žoldáků dokázal celkem rychle získat moc a upevnit ji skrze vybudování obchodní trasy vedoucí přes Helvetiu od Sioux Falls až po mormonskou kolonii v Salt Lake nebo nové západní cesty přes Montanu do Casperu. 

Za několik let vlády si v Black Hills vybudoval pověst drsného, ale spravedlivého obchodníka či mafiána – záleží na tom, koho se zeptáte. Ale s takovými lidmi uměli místní vycházet, protože tohle byl vždy kraj drsných pistolníků. Jenže jak šel čas, tak si Luca uvědomoval, že je dost odstřiženej od vlivu Matriarch, a proto začal spřádat plány na to, aby se trochu připomněl. Matka občas ráda zapomínala. 

Obchodní zisky se musely hýbat a tak si najal pro účely vymáhání zákonů bandu bouchačů, které nechal opravit staré okresní vězení. Začal tam zavírat podle něj “zlobivé lidi” a to ve velkém – asi tak, jako před Válkou. Stačilo, abyste panu Lucovi dali záminku a už vás vedli do klepet. Prostě divoký západ.

Po nějaké době začali vězni mizet, ale Služba o tom nic nevěděla. Nakonec se ukázalo, že bachaři objevili pod vězením vchod do městského podzemí, kde byly tunely hlubší. Začali tam posílat průzkumné skupiny, složené z vězňů. Mnoho se jich už nevrátilo, což působilo trochu rozruch. 

 

Když si v roce 2276 přicupitala do Black Hills Legie, začali se Špinavec Luca a jeho kumpáni ohlížet po nějakém vojenském řešení, protože věděli, že tolik síly, kterou sem Legie pošle z jihu, nikdy do kupy nedají. Luca nechtěl dopadnout jako jeho kdysi jeho předci proti NCR a tak začal přemýšlet.

Jeho mysl se po několika dnech uchýlila k myšlence prozkoumat více Black Hills a pokusit se nahlédnout pod pokličku zprávám, které po sobě zanechal Perseus – tajemný muž, pocházející z jihu a hovořící plynně latinsky, jenž zanechal vodítka k velkému pokladu a vědění. 

 

Možná ale také ke zkáze. 

Kdo ví…