O akci

Přenes se na čtyři dny do nového, horšího, světa po nukleární válce! Prohledávej ruiny, trp nemocí z ozáření, přidej se do gangu, buď pokousán krtkopotkanem, nech se nalejt k armádě Republiky Nové Kalifornie nebo bojuj za nezávislost Dakoty! To vše a mnohem více můžeš zažít během Fallout LARPu, založeného na stejnojmenné videoherní sérii.

 

Co že je to vlastně ten LARP?

LARP (z anglického Live Action Role Play) je druh zábavy založený na hraní rolí. Dalo by se říct, že se jedná o divadelní improvizaci, ale na rozdíl od divadla nehrajete roli pro publikum, ale pro sebe a svoje okolí.

 

A co tam budu dělat?

V podstatě co chceš. Náš LARP je založený na principu tzv. sandboxu. To znamená, že v rámci nastavených pravidel mohou hráči řešit situace jak uznají za vhodné. Potřebuješ něco sehnat? Najdi to v pustině, kup na tržišti, s někým vyměň, nebo to prostě ukradni. Někdo tě okradl? Je zcela na tobě, jak zareaguješ a situaci vyřešíš. Možná se vydáš cestou pomsty, možná to necháš být, možná si najmeš zloděje, aby ztracenou věc získal zpět. Nemáš ve hře dostatek zábavy? Zkus se přidat ke gangu motorkářů a dokázat jim, že na to máš svaly i odvahu. Nebo se nech nalít k NCR a začni nový život ve vojenské posádce. Nebo odejdi do pustiny a uvidíš, co tam najdeš…

 

Jakou budu hrát postavu? Budu si ji moci vybrat?

I pro postavy platí výše zmíněný princip sandboxu, tedy je jen na tobě, jakou postavu si vymyslíš a následně zahraješ. Tvoje postava ale samozřejmě musí zapadat jednak do zasazení hry jako takové a jednak do frakce, kterou jsi si zvolil. Pokud si v tomto ohledu nejsi jistý, požádej o pomoc zkušenější hráče z tvojí frakce, případně neváhej kontaktovat přímo nás. Na rozdíl od jiných LARPů ti sice postavu nenapíšeme a nepřidělíme, ale určitě ti s její tvorbou poradíme a správně tě nasměrujeme.

 

Jakým způsobem se u vás bojuje?

K simulaci boje používáme airsoftové zbraně a měkčené chladné zbraně. Všechny zbraně podléhají důkladnému schvalování, pro airsoftové zbraně platí omezení úsťové rychlosti a střelivo je herně omezené. Hra nabízí dostatek bojového vyžití, stejně jako spoustu příležitostí pro ty, kterým se bojovat naopak nechce.

 

Je akce non-stop?

Ano, hra probíhá bez přestávky po celé tři dny.

 

Nikdy jsem na žádném LARPu nebyl, je tahle akce pro mě vůbec vhodná?

Ano, rozhodně je. Náš LARP je vhodný i pro prvohráče, kterým rádi pomůžeme se vším, s čím bude potřeba. Pokud máš jakýkoli dotaz, napiš nám na Facebook nebo Discord.

 

Nemám kostým. Zvládnu ho vyrobit?

Určitě. Použitelný kostým pro spoustu rolí se dá celkem jednoduše poskládat z běžně dostupných věcí, aniž bys musel věnovat nespočet hodin výrobě komplikovaných rekvizit. Pokud chceš, rádi ti poradíme na našem Discordu nebo na Facebooku.

 

Nemám s kým jet a přidávat se k frakci nechci. Znamená to, že musím zůstat doma?

Ne. Letos máme k dispozici i role pro jednotlivce. Případně můžeš jet jako tzv. CP (hráč, který úzce spolupracuje s organizátory a pomáhá jim).

 

Nikdy jsem nehrál žádnou videohru ze série Fallout, mohu se akce zúčastnit i tak?

Ano, pro účast na našem LARPu není bezpodmínečně nutné znát cokoli z příběhů nebo mechanik videoher, na kterých je založený. Nicméně doporučujeme si před akcí alespoň některou z her zahrát, abys pochytil základní principy jejich světa a hlavně jeho atmosféru.

 

Má vaše akce věkové omezení?

Ano, zúčastnit se může osoba starší 18 let, nebo osoba starší 16 let s doprovodem hráče, který je starší 18 let. Hráč mladší 18 let musí u registrace předložit souhlas s účastí na akci podepsaný zákonným zástupcem.

 

Jak dlouho už to děláte?

Počátky Fallout LARPu sahají do roku 2012, kdy proběhl první ročník, Fallout: Rozcestí. Od té doby se skoro každý rok konala další akce (s nucenou přestávkou v době covidu).

Za dobu jeho trvání se na LARPu objevilo takřka vše, co může falloutí universum nabídnout. Bratrstvo oceli, mutanti, párač, divocí i civilizovaní ghůlové, Enkláva, Republika Nové Kalifornie, kultisti, kanibalové, otrokáři z Balkánu, gangy a spoustu dalšího.

Postupem času se spolu se zlepšujícím se know-how zlepšovala i kvalita propů, které se objevují ve hře, stejně jako se zlepšovala kvalita kostýmů, které si hráči vyrábí.

V roce 2023 se v organizačním teamu udála změna, v rámci které se hlavní organizátor stáhl na zasloužený odpočinek na pozici hráče. Ročník 2023 byl tedy kompletně uspořádán novými organizátory, kteří pokračují v organizování i pro rok 2024.